Dumnezeu i-a creat pe primul bărbat
și pe prima femeie
Dumnezeu făcut o grădină ce se numea Eden. Grădina
era plină de flori și pomi și în ea trăiau multe animale. Apoi,
Dumnezeu l-a creat pe primul om, pe Adam, din țărâna pământului
și i-a suflat în nări forță de viață. Știi ce s-a întâmplat
atunci? Adam a devenit viu! Dumnezeu i-a dat lui Adam
responsabilitatea de a se îngriji de grădină și de a găsi un
nume pentru toate animalele. Dumnezeu a stabilit pentru Adam o
regulă importantă. El i-a spus: „Poți să mănânci din toți
pomii din grădină, în afară de unul. Dacă ai să mănânci din
acel pom, ai să mori”. Mai târziu, Iehova a spus: „Am
să-i fac lui Adam un ajutor”. Dumnezeu a făcut ca Adam să cadă
într-un somn adânc, a luat o coastă din Adam și a creat-o pe
soția lui. Numele ei era Eva. Adam și Eva au format prima familie
care a existat vreodată
Adam și Eva nu au
ascultat de
Dumnezeu
Într-o
zi, un șarpe i-a vorbitEvei când ea era singură. El a întrebat-o:
„E-adevărat că Dumnezeu v-a interzis să mâncați din toți
pomii din grădină?”. Eva i-a răspuns: „Putem să mâncăm din
fructele tuturor pomilor, în afară de unul. Dacă mâncăm din
fructul acelui pom, vom muri”. Atunci șarpele i-a zis: „Nu veți
muri. De fapt, dacă veți mânca din el, veți fi ca Dumnezeu”.
Era adevărat acest lucru? Nu, era o minciună. Dar
Eva a crezut-o. Cu cât se uita mai mult la
fructul pomului, cu atât își dorea mai mult să mănânce din el.
În cele din urmă, a mâncat din fruct, iar apoi i-a dat și lui
Adam. El știa bine că vor muri dacă nu ascultau de Dumnezeu. Dar
tot a mâncat.
Mai târziu, Dumnezeu le-a vorbit
lui Adam și Evei și i-a întrebat de ce nu au ascultat de el. Eva a
dat vina pe șarpe, iar Adam a dat vina pe Eva. Întrucât Adam și
Eva au fost neascultători, Iehova i-a scos afară din grădină.
Vizualiza-ți videoclipul accesand link-ul de mai jos!
Comentarii
Trimiteți un comentariu